Arnold’s Grappling Championships Results


Arnold Results

1ST 4 POINTS 2ND 2 POINTS 3RD 1 POINT

TEAM CHAMPION- RUFFHOUSE/COLUMBUS MMA

2ND PLACE REACTION MMA 39 POINTS

3RD PLACE SFS 35 POINTS

4TH PLACE

5TH PLACE

6TH PLACE

7TH PLACE

8TH PLACE

9TH PLACE

10TH PLACE

WHITE BELT ABSOLUTE

1ST ADAM ADCOCK- PEDRIGO SUBMISSIONS

2ND MATT CAPP- SKRAP HOUSE

3RD CHRIS STUPSKI-COLUMBUS MMA

BLUE BELT ABSOLUTE

1ST GREG COPHER

2ND CALEB FRASHER-COLUMBUS MMA/ROUGH HOUSE

PURPLE BELT ABSOLUTE

1ST TRAVIS CONLEY—KC BJJ

2ND ADAM MORRELL-KC FITNESS

3RD LOUIS PERNA- RIBIERO BJJ

BROWN BELT ABSOLUTE

1ST DAVE FRETAAGE- RUFFHOUSE BJJ

2ND AHMED AKL- ANN ARBOR BJJ

TEEN BJJ ABSOLUTE

1ST JUSTIN STEELE- GRACIE BARRA

2ND COLTON EDMUNDS- RIBIERO JIU JITSU

TEEN NO GI ABSOLUTE

1ST JUSTIN STEELE- GRACIE BARRA

2ND JAKE SPITER- TEAM SFS

3RD LEE BROWNING- BUSHIDO DRAGON-

-170LBS ABSOLUTE

1ST CALEB FRASHER- COLUMBUS MMA

2ND RYAN THROCKMORTON- COLUMBUS MMA

3RD ROCKY EDWARDS- RUFFHOUSE

+170LBS

1ST MICHAEL WOJOCIECHOWESKI-SFS

2ND JOSH VISSEL-SFS

3RD TIM RAPPASOTOS-SFS

KIDS BJJ

5 TO 7 YEAR OLDS

WHITE 0-49.9

1ST GAGE HUNTER- GROUND DWELLERS

2ND ABIAGAIL BIALEK- TRIPLE THREAT MARTIAL ARTS

8 TO 10 YEAR OLDS

WHITE 70-79.9

1ST ANTHONY FLATHERS- BAD DOG MMA

2ND BRAYDON JOHNSON CARLSON GRACIE

YELLOW 80-89.9

1ST WESTIN LAIRD- JUGGERNAUNT MMA

2ND CAMERON EDMUNDS- RIBERIO JIUJITSU

11 TO 12 YEAR OLDS

WHITE 70-79.9

1ST ROCKY STEEL- REACTION MMA

2ND CALEB MCNEELEY- REACTION MMA

3RD NOAH GREENWELL- BAD DOG MMA

WHITE 80-89.9

1ST TEELEY RHYNE- CORRAL

2ND NATALIE BIALEK- TRIPLE THREATS MARTIAL ARTS

3RD NATE STEINER- REACTION MMA

WHITE 100-109.9

1ST BRENDEN STEVENS- RIBIERO JIUI JITSU

2ND ARRASELIA RANGEL- JUGGERNAUT MMA

WHITE 110+

1ST BRENDAN WALTENBURG- BADDOG MMA

2ND ELIZABETH ZAREMA- TEAM TORQUE

WOMEN BJJ

WHITE 0-119.9

1ST ASHLEY WASHBURN- BEDROCK MMA

2ND RAVEN MORGAN- BUCKEYE MMA

WHITE 140-159.9

1ST TARA HORSLEY- CMMA

2ND SIRENA MADERE- REACTION MMA

3RD TINA MCGINNIS- MIDWEST MARTIAL ARTS

BLUE 120-139.9

1ST KALI ROBBINS- ROFUSPORT

2ND ANGELA EDMUNDS- RIBIERO JIU JITSU

3RD KIMBERLY ROOT- TEAM PAXIAO

TEENS BJJ

13 TO 15 YEAR OLDS

WHITE 106-119.9

1ST MEREDITH MCNEELEY- REACTION MMA

2ND ARIANNA SCHWAB- SUDA MMA

3RD SHALEY WASHBURN- BEDROC MMA

WHITE 120-134.9

1ST KYLE REYNOLDS- ROUGH HOUSE

2ND THOMAS BOOTH- TRIPLE THREAT BJJ

16 TO 17 YEAR OLDS

120-134.9 WHITE

1ST JEREMY COFFEY- NEW WAY MARTIAL ARTS

2ND NIKHIL MAKHIJA- TRIPLE THREAT BJJ

3RD GREG PALMERTON- RELSON GRACIE BJJ

135-149.9 WHITE

1ST BRANDON CLARK- MIDWEST MARTIAL ARTS

2ND TIMOTHY COTHRAN- REACTION MMA

3RD OSCAR SEE- BODY MARTIAL ARTS

150-164.9 WHITE

1ST JAMES WOLFE- BODY MARTIAL ARTS

2ND JORDAN TRUE-ABA JIU JITSU

165-179.9 WHITE

1ST JACOB MCLEMORE- CARLSON GRACIE JIU JITSU

2ND JACKSON MCCORD- COLUMBUS MMA

3RD ZACH LYONS- TIGER MARTIAL ARTS

120-134.9 BLUE

1ST TYLER MONTPAS- TOTAL JIU JITSU

2ND OWEN DORSEY- COLUMBUS MMA

3RD ISAAC ARROYAVE- ABA JIU JITSU

150-164.9 BLUE

1ST JUSTIN STEELE- GRACIE BARRA

2ND CHRIS STOKES- RELSON GRACIE

MASTERS BJJ

WHITE 145-154.9

1ST TIMOTHY FOLLOWELL- OHIO KRAV MAGA

2ND CRAIG MANCINI- JAMEL BJJ

WHITE 155-169.9

1ST BRIAN MCGINNIS- MIDWEST MARTIAL ARTS

2ND JUSTIN NURENBERG- CARLSON GRACIE

WHITE 185-204.9

1ST CHAD WILSON- COLUMBUS MMA

2ND MICHAEL MOORE- RUFFHOUSE MMA

3RD DANBELLA NEW WAY MARTIAL ARTS

BLUE 155-169.9

1ST BRIAN RAFAT- LOYD IRVIN

2ND DAMNIAN TANENBAUM- TRIPLE CROWN BJJ

3RD GREG CARPENTER

BLUE 185-204.9

1ST JIMMY KNIGHT- ULTIMATE FIGHTING ACADEMY

2ND GEOFFREY CHRISTENSEN- 5TH SFG

3RD STEVE THURSTON- DEFENSEIVE ARTS

PURPLE 0-134.9

1ST LOUIS PERNA- RIBERIO JIU JITSU

PURPLE 170-184.9

1ST DONNELL ETIENNE- TEAM CORRAL

2ND ARTHUR VALVERDE- NEW WAY MARTIAL ARTS

PURPLE 220+

1st Robert webb- grand CHAMPION SCHOOL OF SUBMISSION

2nd Nicholas Caggia- endgame

3RD AHMED AKI- ANN ARBOR JIU JITSU

BLACK 185-204.9

1st Sandon combs- TIGER MARTIAL ARTS

2ND GERRY DISAWLO-

MENS BJJ

WHITE 0-134.9

1ST CONNOR WILSON- PEDIGO SUBMISSION FIGHTING

2ND STEVE TITHERADGE- NEW WAY MA

WHITE 135-144.9

1ST JEDADIAH KRAMER- NEW WAY MARTIAL ARTS

2ND GABE COUCH- SPYDER SUBMISSION

3RD RYAN MCMORRIS- TEAM SFS

WHITE 145-154.9

1ST JEFF YOHE- ROUGHHOUSE

2ND WAYLEN WASHBURN- BEDROC MMA

3RD GRAHAM BILLEY- UNIVERSITY OF MICHIGAN BJJ

WHITE 155-169.9

1ST ADAM ADCOCK- PEDRIGO SUBMISSION FIGHTING

2ND JOE WESTERLIN- MIDAMERICA MARTIAL ARTS

3RD RYAN WIGHT- BEDROC MMA

WHITE 170-184.9

1ST JASON IRWIN- PEDRIGO SUBMISSION FIGHTING

2ND STEVEN SBARDELLA- SPYDER SUBMISSIONS

3RD JOE GORDECKI- ROUGH HOUSE MMA

WHITE 185-204.9

1ST ADAM ALEXANDER- GRACIE BARRA

2ND KYLE KLEMAN- DES MOINES BJJ

3RD CHRISTOPHER KUSHNIR-

WHITE 220+

1ST MICHAEL BIGGS- GRIFFIN SUBMISSION ACADEMY

2ND MATTHEW CAPP- SKRAPHOUSE MMA

3RD ROY SKIDMORE

BLUE BELT 135-144.9

1ST DEREK FEATHERSTUN- PEDRIGO SUBMISSION FIGHTING

2ND JON BORROWS- RELSON GRACIE

3RD ERIC TORRES- TEAM TORRES

BLUE 145-154.9

1ST ADAM GOODALL- RUFFOUSE

2ND OLAF RAMIREZ – RUFFHOUSE

3RD WILLIAM CUMBO- TEAM ONC

BLUE 155-169.9

1ST ABDUL HALEEM SYED

2ND JUSTIN STEELE- GRACIE BARRA

3RD JOHN MCGUIN- LA GRANGE GRACIE ACADEMY

BLUE 170-184.9

1ST CHRIS WHEELER- TEAM ATCHISON

2ND NICK ARROYE- ABA JITSU

3RD KOSTANDINOS ANGELAS- RUFFHOUSE

BLUE 185-204.9

1ST ANTHONY SENNER- RED SCHAFER MMA

2ND TOM VANDERHUST- BEDROC

3RD RAY HALE-HIGHLANDER

BLUE 205-219.9

1ST ROB PETRY- ROBERIO JIU JITSU

2ND NICHOLAS KENNEDY- NEW WAY MA

3RD BRYAN MCIVER- MARCELLO MONTIERO

BLUE 220+

1ST DREW PRICE- BODY MARTIAL ARTS

2ND RICHARD TARBERT- MARCELLO MONTIERO

3RD DJAY KELLY- BED ROCK

PURPLE 0-134.9

1ST OMAR CHOUDHURY- ROFUSPORT

2ND LOUIS PERNA- RIBERIO BJJ

PURPLE 145-154.9

1ST CHRIS GRIFFIN- GRIFFINS SUBMISSIONS

2ND GARY IRWIN- KILLER BEE BJJ

3RD LUIS PERNA- SALO RIBIERO

PURPLE 155-169.9

1ST JASON KACZMAREK- NEW MAY MA

2ND JOHN MCELWAIN- RIBERIO BJJ

3RD CHAD TALKINGTON- REACTION MMA

PURPLE 170-184.9

1ST ADAM MORRELL – KC FITNESS

2ND BRENT ROTH- THIRD GENERATION BJJ

3RD KIJAFA SPILLER- 3RD GENERATION BJJ

PURPLE 185-204.9

1ST TRAVIS CONLEY- KCBJJ

2ND GERARDO GALLEGOS- REACTION MMA

3RD ROBERT CURTIS- NEW WAY MARTIAL ARTS

BROWN 155-169.9

1ST ROBERT NICKERSON- REACTION MMA

2ND KEVIN HOLMES- RIBIERO JIU JITSU

3RD JAMES OCONNOR- CHOKE YOU

BROWN 205-219.9

1ST MARC YATES- DRYSDALE JIUJITSU

2ND BRIAN KECKAN- CAIQUE JIU JITSU

BLACK 205-219.9

1ST SEAN BANSFIELD- ANN ARBOR JIUJITSU

2ND ERIC SCHAFER- RED SCHAFER MMA

KIDS NO GI

8 TO 10 YEAR OLDS

60-69.9 BEGINNER

1ST NOAH GREENWELL- BADDOG MMA

2ND MAX STEINER- REACTION MMA

3RD ANTHONY FLATHERS- BAD DOG MMA

80-89.9 BEGINNER

1ST ROCKY STEELE- REACTION MMA

2ND WESTIN LAIRD- JUGGERNAUNT RELSON GRACIE BJJ

3RD NATE STEINER- REAFCTION MMA

11 TO 12 YEAR OLDS 110+

1ST BRENDAN WALTENBURG- BADDOG MMA

2ND WYATT BURTON- TEAM ATCHISON

3RD ARRASELIA RANGEL- JUGGERNAUT RELSON GRACIE

TEEN NO GI

13 TO 15 YEAR OLDS

TEEN NO GI NOVICE 106-119.9

1ST ARIANNA SCHWAB- SUDA MMA

2ND JESSE RHOADES- LANCASTER POLICE ATHLETIC LEAGURE

3RD ALLISON FERELL- BODY MARTIAL ARTS

TEEN NO GI NOVICE 120-134.9

1ST KYLE REYNOLDS- RUFFHOUSE MMA

2ND DEVYN SHAH- SCORPION FIGHTING SYNCATE

3RD JASON MARTIN- WEIRTON BANDO

16 TO 17 YEAR OLDS

NOVICE 135-149.9

1ST NATHAN MCMASTER- TEAM ELITE

2ND MICHAEL MINSKI-SPYDER SUBMISSIONS

3RD SID MORRISON- RUFFHOUSE MMA

NOVICE 150-164.9

1ST JAMES CANAN-PIQUA YMCA

2ND JORDAN TRUE- ABA JITSU

NOVICE 165-179.9

1ST JACOB MCLEMORE- CARLSON GRACIE JIUJITSU

2ND JACKSON MCORD- CMMA

3RD SHAWN SCOTT- BAD DOG MMA

BEGINNER 120-134.9

1ST TYLER MONTPAS- TOTAL JIUJITSU

2ND OWEN DORSEY- COLUMBUS MMA- RUFF HOUSE

BEGINNER 135-149.9

1ST ANTHONY NOVOSEL- WORLD CLASS MMA

2ND ISAAC ARROYAVE- ABA JITSU

BEGINNER 150-164.9

1ST JUSTIN STEELE- GRACIE BARRA

2ND DANIEL RODGERS- TEAM MC VICKER

WOMEN NO GI

NOVICE-140-159.9

1ST TARA HORSLEY-CMMA

2ND SIRENNA MADERE- REACTION MMA

3RD TAMMY GALLEY- BEDROC MMA

BEGINNER 0-119.9

1ST RAVEN MORGAN- RUFFHOUSE MMA

2ND KIMBERLY ROOT- TEAM PAIXAO

BEGINNER 120-139.9

1ST KALI ROBBINS- ROFOUSPORT

2ND DANIELLA CAMPUZANO- BONE BREAKERS MEXICO

3RD RAVEN MORGAN- RUFFHOUSE BJJ

MENS NO GI

NOVICE 0-134.9

1ST DANNY BERRY- SFS

2ND KEVIN WHITTENBERG- MICHIGAN EXTREME COMBAT SPORTS

3RD JOSH KINER- SKRAPHOUSE

BEGINNER 0-134.9

1ST TONY RODRIGUEZ- SFS

2ND ZACK BICKFORD- LIBERTY FC

NOVICE 135-144.9

1ST JAMES REED – HIGHLANDER MMA

2ND RYAN MCMORRIS- SFS

3RD DOUG JOSEPH- PROJECT STRIFE

BEGINNER 135-144.9

1ST JON BORROWS- RELSON GRACIE

2ND GABE COUCH- SPYDER SUBMISSION

3RD DARBY HALFERTY- ULTIMATE TRAINING ACADEMY

NOVICE 145-154.9

1ST MITCH BARTES- MICHIGAN EXTREME SPORTS

2ND BRAD WILLIAMSON-SKRAPHOUSE

3RD RYAN THROCKMORTON-COLUMBUS MMA

BEGINNER 145-154.9

1ST TOMMY MCGARERY- WOLFPACK COMBAT CLUB

2ND OLAF RAMIREZ- RUFFHOUSE

3RD GREG HULSE- BADDOG MMA

INTERMEDIATE 145-154.9

1ST BROAM FPRMASOERO-SFS

2ND AUSTIN CAREY- SUD N IMPACT

3RD DAVID HICKS- DAVES GRAPPLING-

NOVICE 155-169.9

1ST RYAN MONTGOMERY-USMC

2ND ADAM STOHS- RUFFHOUSE BJJ

3RD DANIEL KING-

BEGINNER 155-169.9

1ST JUSTIN STEELE- GRACIE BARRA

2ND RYAN WIGHT- BEDROC

3RD CALEB FRASHER- COLUMBUS RUFFHOUSE

INTERMEDIATE 155-169.9

1ST WILLIAM WIKOFF

2ND SRAN MANICOCHANC- RUFFHOUSE

3RD BRANDON SUBER- AEGIS

NOVICE 170-184.9

1ST TIMMY RASPOPTSIS-SFS

2ND JOSEPH PNACEK- SPYDER

3RD BRIAN LELLI- BEDROC

BEGINNER 170-184.9

1ST DAVOD DOTY- RELSON GRACIE

2ND JOHN WALDROP- FIST TO CUFFS

3RD CHRIS WHEELER- TEAM ATCHISON

INTERMEDIATE 170-184.9

1ST KOSTANDINOS ANGELAS- RUFFHOUSE

2ND STEVEN SBARDELLA- SPYDER

3RD TONY GROYS- RIO

NOVICE 185-204.9

1ST NICHOLAS PERRELLO

2ND AARON GILBERTT- ONCE A WARRIOR

3RD TERRY RONEY-OCV

BEGINNER 204.9

1ST NJOSHUA VISEL- TEAM SFS

2ND TEAM NOR CAL BB

INTERMEDIATE 185-204.9

1ST ADAM ALEXANDER- GRACIE BARRA

2ND TOM VANDERHURST- BEDROC

3RD JOSEPH HESS- HESS

-BEGINNER

NOVICE 220+

1ST MATTHEW CAPP-SKRAPHOUSE

2ND WILLIAM PERTERILLO-

3RD JACOB SPITTER-

BEGINNER 220+

1ST ROY SKJIDMORE

2ND JOE MAAS

3RD DANIEL LAIRD- JUGGERNAUT MMA

ADCC EXPERT DIVISION 145.2

1ST JAMES GRAY- SFS

2ND OMAR CHOUDHURTY- ROFOUSPORT

ADCC EXPERT DIVISION 169.4

1ST JOHN MCGUIN- LAGRANGE GRACIE

2ND JAMES OCONNOR- CHOKE U

ADCC EXPERT DIVISION 193.6

1ST KIJAFA SPILLER- 3RD GENERATION BJJ

2ND GERARDO GALLEGOS= REACTION MMA

ADCC EXPERT 217.9

1ST ERIC SHAFER- RED SHAFER MMA

2ND SHAWN BRANSFIELD- ANN ARBOR BJJ

MASTERS NOGI

NOVICE 185-204.9

1ST TODD FELLURE- SKRAPHOUSE

2ND DARYL GILLAND-

BEGINNER 185-204.9

1ST GEOFFREY CHRISTENSEN- 5TH SFT

2ND JORGE LOZANO- NORCAL BJJ

3RD CHAD WILSON- COLUMBUS MMA

INTERMEDIATE 185-204.9

1ST STEVE THRUSTON- DEFENSIVE ARTS

2ND JIMMY KNIGHT- ULITMATE FIGHTING ACADEMY

INTERMEDIATE 220+

1ST MIKE WOJECHOWSKI- SFS

2ND FELIX CATHELINE- BUCKEYE MMA

3RD MATTHEW GERRING- TRUE WARRIOR

MASTERS 205-219.9

1ST VICTOR VENTRESCA-STRONG STYLE BRASA

2ND KENT HUBBEL- ANN ARBOR JIU JITSU

3RD MARC YATES- DRYSDALE BJJ

ADVANCED 220+

1ST NICHOLAS CAGGIA- ANN ARBOR JIU JITSU

2ND ROBERT WEBB-GRAND CHAMPION SCHOOL OF SUBMISSION

No comments

Post a Reply

© 2011 World Grappling Circuit - Grappling Tournaments, Jiu-Jitsu, Martial Arts | Website by Best Dallas Web Design